Київський метрополітен був побудований аж з 5 спроби в 1960 році, хоча перші його проекти розроблялися майже за століття до цього.
У 1883 році в керівника залізницею Дмитра Андрієвського з'явилася ідея зв'язати річковий вокзал із новим залізничним вокзалом лінією метро. Тут слід зазначити, що він пропонував збудувати вокзал на Бесарабській площі, тож лінія метро мала проходити саме туди. На той час ринку на площі ще не було, тож ніщо не заважало збудувати тут вокзал. Лінія мала бути комбінованою - деякі ділянки мали проходити під, а деякі на землею. Проте Міська дума відхилила проект будівництва вокзалу на Бесарабці, а метра визнала занадто дорогим задоволенням для міського бюджету. А якби цей проект вдалося реалізувати, то київський метрополітен був би четвертим або п’ятим у світі (на той час лінії були в Лондоні, Афінах, будувався в Нью-Йорку, а також був підземний фунікулер у Стамбулі, який певною мірою також можна назвати метро).
Друга спроба була здійснена в 1916 році й належала вона російсько-американській торговій палаті. Фінансування проекту мало здійснюватися на американські гроші. Проте Міська дума знову відхилила проект, не бажаючи віддавати його реалізацію американцям, у яких на той час вже було достатньо досвіду – на той час в Америці підземка існувала в Нью-Йорку, Чикаго, Бостоні та Філадельфії.
Наступну спробу здійснив гетьман Скоропадський у 1918 році. За його ідеєю мало виникнути одразу три гілки, які би з’єднували Прорізну з Лівим берегом, Бесарабку з Деміївкою і Звіринець з Лук’янівкою. За концепцією будівництва вони мали би бути подібні чимось до нинішніх трьох гілок. Слід зазначити, що Звіринець у проектах гетьмана мав стати центром міста. Тут планувалося збудувати гетьманський палац, об’єкти академії наук і інші державні установи. Проте проект так і залишився ідеєю через швидке повалення Гетьманату.
Четверта спроба знову зазнала поразки у 1936 році. Тоді вже метрополітен існував у Москві і радянські інженери вже мали досвід будувати такі об’єкти. Одна лінія мала з’єднувати Бесарабську площу із мостом Євгенії Бош (нинішня станція Дніпро), друга Європейську і Поштову площі, а третя вокзал і порт.
П’ятий проект був розроблений в 1945, який почали втілювати в життя в 1950 і відкрили аж у 1960 році. Проте станції метро мали виходити дещо в інших місцях, ніж вони є зараз – їхнє розміщення мало бути «Більшовик» (Шулявська)— «Політехнічний інститут» — «Галицька»(так колись називалася Площа перемоги) — «Вокзал» — «Саксаганська» — «Оперний театр» — «Площа Калініна» (Майдан Незалежності)— «Липки» — «Метроміст».
Таким чином київський метрополітен став у світі тридцятим і першим в Україні.
#Kyiv #Kiev #Київ #Поділ #метро