На початку 20-го століття на Куренівці виникла вулиця поміж живописних пагорбів - Смородинський узвіз. Назвою своєю вона завдячує купцям Смродинових, садиба яких відома на Куренівці ще з середини 18-го століття. Також існувала й інші назва - Диковський узвіз, оскільки на ньому розташовувалася садиба домовласника Дикого.
Ще до середини минулого століття на узвозі були будинки, але потім їх розібрали.
Незважаючи на порівняно коротку історію сучасного узвозу, дорога тут відома ще з давніх часів. Колись це був один із найкоротших шляхів із Татарки на Куренівку.
Ще з часів Київської Русі існують легенди про те, що саме тут жив Змій Горинич, якого переміг Кирило Кожум'яка. За одною із легенд поруч розташовану Кирилівську церкву назвали саме в його честь. Легенду про змія підкріплюють печери, входи до яких розташовуються на крутих схилах пагорбів. Хто і коли їх побудував достовірно не відомо, є припущення, що у них могли переховуватися розбійники, які нападали на торгові каравани, що проходили дорогою. Проте в деяких печерах знаходили предмети, датовані бронзовим віком, а в одній у 2001 році знайшли трипільську кераміку.
Проте й це не найдавніші люди, які тут були - поруч Богуславського узвозу, який розташовується неподалік, Вікентій Хвойка у 1893 році розкопав палеолітичну стоянку, датовану приблизно 25 тисячами років до нашої ери, на території якої знайшли 67 кістяків мамонтів, кістки носорогів, печерного ведмедя та лева. Знайдені мамонтові ікла були вкриті карбованим орнаментом. Ця стоянка - найдавніше знайдене в межах Києва поселення людей.
Нині ж у верхній частині узвозу будується бетонна споруда, яка може спричинити до обсування глинистих ґрунтів.
#Київ #Kyiv #узвіз #мамонт #змій #печери #печера #Хвойка